BERBERYS ZWYCZAJNY, BEZ DZIKI HEBD, WROTYCZ
BERBERYS ZWYCZAJNY
Inaczej berberis vulgaris, pospolity, kwaśnica pospolita, kwaśniec.
Berberys pospolity ma zastosowanie w zwalczaniu gorączki, działa moczopędnie i wpływa korzystnie na przemianę materii.
Ponadto działa pozytywnie na wytwarzanie soków trawiennych, pomaga w chorobach dróg moczowych, wątroby i wzmacnia odporność. Zwalcza się nim kamicę żółciową, słaby apetyt, zapalenia wątroby. Poza tym berberyna wykazuje działanie przeciwpierwotniakowe, przeciwbakteryjne, przeciwbiegunkowe, przeciwcukrzycowe, przeciwrakowe, obniżające ciśnienie, antydepresyjne i przeciwzapalne oraz obniża poziom cholesterolu.
Berberys ma też szerokie zastosowanie w kuchni. Wytwarza się z niego nie tylko konfitury, ale też soki, syropy i dżemy.
BEZ DZIKI HEBD
Inne jego nazwy to bez karłowaty i sambucus ebulus.
Bez dziki hebd można spotkać w stanie dzikim w Azji Zachodniej, Europie, Turkmenistanie oraz w Afryce Północnej. W Polsce występuje pospolicie na południu kraju, na północy spotkać go można, ale w stanie dzikim.
Roślina wyrasta do 2 metrów i charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem.Spotkać ją można w zaroślach, przydrożach oraz w obszarach różnych ruin. Poznać ją można jeszcze po owocach, lśniących czarnych kuleczkach (pestkowiec) oraz po kwiatach koloru białego lub słabego różu.
Bez dziki hebd znalazł zastosowanie jako środek moczopędny, napotny oraz przeczyszczający. Jego właściwości są zbliżone do bzu czarnego.
Ciekawostka. Stosując bez dziki hebd można pozbyć się grzybicy. Działanie przeciwgrzybiczne ma przecier z surowych owoców hebdu. Preparat stosuje się zewnętrznie (w przypadku grzybicy paznokci). Rezultaty można zobaczyć już po kilku dniach.
Uwaga! Roślina w całości jest toksyczna. Wyjątkiem jest fakt, że jego owoce stanowią nieszkodliwy pokarm dla ptaków. W przypadku spożycia owoców tej rośliny przez człowieka, może się to skończyć zatruciem. Objawy zatrucia: bóle głowy, biegunka, wymioty, omdlenia.
WROTYCZ
Wrotycz ma kilka ciekawych nazw ludowych jak piżmo, wrotycz swojski, czy mlecznica.
Roślina jest byliną, pochodzi z rodziny wrzosowatych i wyrasta do 1,5 metra wysokości. Kwiatostan wrotyczu składa się z płaskich koszyczków kwiatowych koloru ciemnożółtego.
Wrotycz jest rośliną popularną i można go spotkać na terenie całego kraju. W szczególności występuje przy drogach, w zaroślach, skarpach i często rośnie w dużych kępach.
Ziele wrotyczu ma silne działanie. Stąd należy obchodzić się z nim ostrożnie i nie można go stosować bez ograniczeń. Medycyna ludowa przypisuje tej roślinie działanie zwalczające robactwo, m.in. wszelkie owsice i glisty.
Ciekawostka. Z tego względu, że wrotycz charakteryzuje się dużą toksycznością, to roślina ta powoli przestaje być stosowana do użytku wewnętrznego. Nie przeszkadza to, by wrotycz wykorzystaćw innych dziedzinach jak np. do produkcji płynów przeciw świerzbowi i wszawicy. Z tych samych względów wrotycz znalazł zastosowanie w… weterynarii.