LUKRECJA GŁADKA, MĘCZENNICA KRWISTA

LUKRECJA GŁADKA

Określana jest też słodkim drzewem a z łaciny to glycyrrhizaglabra.

wykazuje działanie wykrztuśne oraz przeciwkaszlowe (dobra na suchy kaszel), poprawia odporność organizmu, działa osłonowo na wątrobę, zapobiega próchnicy oraz powstawaniu kamienia nazębnego i jest środkiem rozkurczowym. Lukrecja zdobyła uznanie w leczeniu chorób krtani jak i chorób jamy ustnej.

Jej inne właściwości pozwalają na leczenie zaburzeń trawienia, wśród których są np. uciążliwe wzdęcia, zła przemiana materii czy odbijanie się. Leczy się nią jeszcze wrzody żołądka oraz stany zapalne. Korzystnie wpływa też na pracę układy nerwowego.

Uwaga! Stosowanie preparatów z lukrecją nie jest polecane w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Ponadto unikać jej powinny osoby z nadciśnieniem tętniczym, zbyt niskim poziomem potasu we krwi czy z osoby z chorobami wątroby.

Jeśli ktoś używa korzenia lukrecji, musi pamiętać o ograniczeniu spożycia soli. Kuracja tym specyfikiem nie może trwać dłużej niż od 4 do 6 tygodni.

 

MĘCZENNICA KRWISTA

Inaczej passiflora incarnata, Męka Pańska, passiflora.

Roślina wywodzi się z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. Męczennica ma łodygę, która dorasta aż do 10 metrów długości z czepnymi wąsami. W przyrodzie występuje ok. 400 gatunków męczennicy. Wiele z tych gatunków uprawia się, by potem rośliny wykorzystać jako ozdoby lub rośliny typowo owocowe.

 

To roślina pnąca, a swoim wyglądem przypomina winorośl.

 

Męczennica znalazła zastosowanie w łagodzeniu takich objawów jak niepokój, rozdrażnienie, bóle głowy czy nawet dolegliwości okresu przekwitania.

 

Preparaty z jej zawartością polecane są jako środek poprawiający nastrój, leczący bezsenność, nerwicę wegetatywną z kołataniem serca oraz ogólnie ułatwiający zasypianie oraz środek pomagający w zwalczaniu nerwowości szczególnie u dzieci.

 

Ciekawostka. Męczennicę krwistą odkryli ją hiszpańscy zakonnicy, uznając ją jako znak od Boga, zgodnie z którym mieli nawracać Indian. Jej nazwa wzięła się od fragmentów kwiatu podobnych do narzędzi (np. gwoździe, młotek), które posłużyły do ukrzyżowania Chrystusa.

© Copyright Serwis wielotematyczny nie tylko dla kobiet 2024