RUMIAN SZLACHETNY, ZŁOCIEŃ MARUNA

RUMIAN SZLACHETNY

Inaczej mówi się o nim rumian rzymski, rumian włoski, a z łacińska nazwa brzmi chamaemelum nobile.

To bylina zaliczana do niezbyt dużych, ma rozgałęzioną łodygę, płożące się pędy, a liście są podwójnie pierzastosieczne. Kwiaty rumianki tworzą koszyczki składające się z żółtych kwiatków – rurkowatych  i białych języczkowatych. Roślina ta w całości jest lekko owłosiona.

Rumian szlachetny znalazł zastosowanie w doustnym leczeniu objawów zaburzeń trawienia jak wzdęcia, nieprawidłowe trawienie, odbijanie się, wiatry). Zewnętrznie rumian się stosuje w postaci rozmaitych preparatów jako środek zmiękczający i przeciwświądowy – pomocnie w leczeniu skóry, podrażnień oczu, bólu gardła czy kataru.

Czy wiesz, że…?Zapotrzebowanie na rumian szlachetny cieszy się sporym zainteresowaniem. Używa się go do wyrobu napojów alkoholowych oraz do produkcji szamponów do jasnych włosów.

Uwaga!Koszyczki rumianu rzymskiego mogą być alergenami kontaktowymi, z tego względu, że zawierają laktony seskwiterpenowe.

 

ZŁOCIEŃ MARUNA

Inne nazwy to wrotycz maruna i łacińska – anacetum parthenium.

Wrotycz dziko występuje w południowej Europie, Ameryce Północnej i Azji Mniejszej.

Roślina jest byliną, kwitnie na biało – od czerwca do września. Wyrasta do wysokości około 80 cm. Złocień maruna jest bardzo aromatyczny.

W Polsce jest znany jako roślina dekoracyjna oraz lecznicza.

Jego dobroczynne właściwości odkryto już w czasach starożytnych. Jako lek znalazł zastosowanie głównie w zwalczaniu gorączki, kłopotach ze stawami i zaburzeniami układu pokarmowego. Złocień maruna jest też dobrym środkiem w walce z migreną. Nie tylko łagodzi ból nią wywołany, ale także zmniejsza częstotliwość występowania przypadłości i jej objawy jak np. światłowstręt czy nudności.

Złocień ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Polecany jest też na leczenie dolegliwości reumatycznych, artretycznych i alergicznych.

Czy wiesz, że…? Roślina w dawnych czasach wchodziła w skład preparatów do zwalczania owadów.

© Copyright Serwis wielotematyczny nie tylko dla kobiet 2024